ا ادامه افزایش نرخ ارز و سکه پس از تشدید تنش میان ایران و اسرائیل به دنبال حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی و کشته شدن دو فرمانده و پنج عضو سپاه پاسداران، قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد تهران برای اولین‌ بار از مرز ۶۵ هزار تومان گذشت.

بر اساس نرخ‌های اعلامی از سوی صرافی‌های تهران، هر دلار آمریکا صبح شنبه ۱۸ فروردین ۶۵ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رفت.

هر یورو در همین روز به ۷۰ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

 

دور جدید رکوردشکنی نرخ ارز در بازار ایران و در معاملات آنلاین، پس از حمله اسرائیل به ساختمان کنسولی جمهوری اسلامی در دمشق در شامگاه دوشنبه ۱۳ فروردین آغاز شد.

در آخرین روز کاری هفته گذشته نیز در کنار تنش‌های ناشی از این حمله، بهای دلار هم‌زمان با درگیری گروه جیش‌العدل با نیروهای نظامی در استان سیستان و بلوچستان، به بالای ۶۴ هزار تومان رسید.

هم‌زمان با رکوردشکنی قیمت دلار در ایران، رسانه‌های کشور روز شنبه گزارش دادند که دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی رکورد چاپ پول را شکست.

شبکه شرق نوشت که آخرین آمار‌های بانک مرکزی از جزییات کل‌های پولی در فروردین ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که رشد نقطه به نقطه پایه پولی در این ماه نسبت به سال گذشته به ۴۵ درصد رسیده که بیشترین میزان این متغیر در تمام ادوار است.

بر اساس این گزارش، این اتفاق در حالی رخ داده که در این ماه، مانده بدهی دولت به بانک مرکزی ۶۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و از عوامل اصلی رشد پایه پولی بوده است.

نسبت پول به نقدینگی که نشان‌دهنده میزان سیالیت نقدینگی است نیز به ۲۶ درصد رسیده که بیشترین میزان تاریخی خود را نشان می‌دهد.

این در حالی است که احسان خاندوزی وزیر اقتصاد روز جمعه ادعا کرد که وضعیت دولت ایران از نظر بدهی« از آمریکا، ژاپن، ایتالیا و هفت کشور بهتر است».

او گفت: «برخلاف همه دنیا که بزرگترین جزء پایه پولی آن کشور را مطالبات بانک مرکزی از دولت تشکیل می‌دهد در کشور ما عمده طلب بانک مرکزی از بانک‌هاست و دولت درصد بسیار اندکی به بانک مرکزی بدهی دارد.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *