صندوق‌ طلا چیست؟

بازار طلا از گذشته تا امروز یکی از محبوب‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری بوده است، روند صعودی طلا و سکه به ویژه در بلندمدت یکی از مهمترین دلایل توجه سرمایه‌گذاران به این بازار محسوب می‌شود. صندوق های طلا با ایجاد امکان یک سرمایه‌گذاری امن و سودآور حتی با سرمایه‌های اندک در این بازار، بهترین جایگزین برای خرید فیزیکی طلا و سکه محسوب می‌شوند. این صندوق‌ها از ابزارهای جدید بازار سرمایه برای مدیریت دارایی‌ها به شمار می‌روند و به دلیل ایجاد امکان سرمایه‌گذاری در بازار طلا با دارایی‌های خرد و همچنین از بین بردن ریسک تقلب یا سرقت طلا، در مدتی کوتاه توانسته‌اند جای خود را در میان سرمایه‌گذاران باز کنند. نکته مهم دیگر اینکه کارمزد معاملات طلا و سکه از طریق صندوق‌های طلا بسیار کمتر از بازار فیزیکی آن است که می‌تواند در میزان سودآوری افراد تا حد بسیار زیادی اثرگذار باشد.

صندوق طلا مناسب چه کسانی است؟

بازدهی صندوق های طلا در ارتباط مستقیم با بازار طلا و ارز است، به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها برای کسانی مناسب است که علاقه‌مند به ورود به این بازارها هستند و روحیه ریسک‌پذیری نسبتا بالایی دارند. البته نکته مهم درباره صندوق های طلا در مقایسه با بازار فیزیکی، این است که ریسک نوسانات ارزش سکه و طلا در این صندوق توسط مدیر صندوق تا حد زیادی کنترل می‌شود. همچنین با توجه به توانایی طلا در حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم، قرار دادن این صندوق‌ها در سبد سرمایه‌گذاری برای همه فعالان بازار سرمایه گزینه مناسبی است.

ترکیب دارایی صندوق طلا

صندوق‌ های طلا طبق اساسنامه و امیدنامه صندوق، بین ۷۰ تا ۹۰ درصد دارایی‌های خود را به گواهی سپرده کالایی سکه طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا اختصاص می‌دهند و مابقی آن را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *